tanitim@esenyurt.edu.tr 444 9 123

Bölüm Hakkında

Son zamanlarda dünyada ve ülkemizdeki ticari yapıdaki gelişmeler ileri seviye becerilere sahip, donanımlı insan kaynağı ihtiyacını ön plana taşırken, aynı zamanda da entelektüel sermayenin önemini vurgulamaktadır. Bu noktadan hareketle kurulan Yüksekokulumuz Uluslararası Ticaret Bölümü, uluslararası rekabette fark yaratacak gücü elinde bulunduran, başarılı ve ülkemizin refah seviyesini yükseltecek mezunlar vermeyi amaçlamaktadır. Disiplinler arası bir yapıda ve lisans düzeyinde olan bu program, tüm işletme anabilim dalına ait olan branşlarda ve ticaret hayatının tüm inceliklerini taşıyacak olan disiplinlerin eşit olarak dağıtıldığı; hukuk, iktisat, e-ticaret, girişimcilik, stratejik yönetim, insan kaynakları, pazarlama ve iş etiği gibi farklı disiplinleri de içine alan geniş bir müfredata sahiptir. 
 
Mezuniyet Koşulları
Bu programdan mezun olabilmek için öğrencilerin; öğretim planında yer alan tüm dersleri, uygulamaları, staj ve benzeri çalışmaları başarı ile ağırlıklı genel not ortalaması en az (2.00) olacak şekilde tamamlamaları gerekmektedir.
 
Mezunların Mesleki Profili
Bu bölümden mezun olan öğrenciler, çok sayıda ulusal/uluslararası şirketlerde çeşitli yönetici pozisyonlarında, yatırım danışmanı, İthalat/ihracat uzmanı, uzman yardımcısı, portföy yöneticisi gibi görevlerde, pazarlama, finans, muhasebe ve insan kaynakları yönetimi vb. dallarda çalışabilmektedirler. 
 
Üst Derece Programlara Geçiş
Bu bölümünün lisans programını başarı ile tamamlayanlar aynı bölümde yüksek lisans ve/veya doktora yapabilecekleri gibi, bazı başka alanlarda da lisansüstü programlara başvurabilirler. Lisans eğitimini tamamlayan adaylar ALES sınavından geçerli not almaları, yeterli düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmaları ve bilim sınavını başarmaları koşuluyla lisansüstü programlarında öğrenim görebilirler.