tanitim@esenyurt.edu.tr 444 9 123

Bölüm Hakkında

Lojistik, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, ham maddenin başlangıç noktasından ürünün tüketildiği son noktaya kadar; malzemelerin, hizmetlerin ve bilgi akışının etkili ve verimli bir şekilde hareketinin planlanması, uygulanması ve kontrol edilmesidir.
 
Mezuniyet Koşulları
Bu programdan mezun olabilmek için öğrencilerin; öğretim planında yer alan tüm dersleri, uygulamaları, staj ve benzeri çalışmaları başarı ile ağırlıklı genel not ortalaması en az (2.00) olacak şekilde tamamlamaları gerekmektedir.

Mezunların Mesleki Profili

Dünya üzerinde global sistemin ve ticaretin artması Uluslararası Lojistik bölümünün de önemini arttırdı.Program mezunları mezunlarının uluslararası ticari belgeleri tanıyıp, teslimat ve ödeme formlarını ticari prosedürde uygulayarak, tedarik,üretim ve satış süreçlerini yönetmeleri beklenir. Uluslararası Lojistik mezunları için kariyer seçenekleri oldukça fazladır. Ulaştırma Bakanlığı ve Kurumlarında, Gümrük Müşavirliklerinde, Uluslararası Firmalarda, Dış Ticaret Firmalarında, Kargo şirketlerinde ayrıca  özel sektör ve kamu sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmelerin, planlama ve ürün tasarımı, pazarlama, üretim planlama, malzeme yönetimi, envanter yönetimi, depolama, dağıtım, taşımacılık, sigorta, gümrük hizmetleri, lojistik işletmelerinde istihdam fırsatı elde edebilirler.


Üst Derece Programlara Geçiş
Bu bölümünün lisans programını başarı ile tamamlayanlar aynı bölümde yüksek lisans ve/veya doktora yapabilecekleri gibi, bazı başka alanlarda da lisansüstü programlara başvurabilirler. Lisans eğitimini tamamlayan adaylar ALES sınavından geçerli not almaları, yeterli düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmaları ve bilim sınavını başarmaları koşuluyla lisansüstü programlarında öğrenim görebilirler.